Ateliér Tělového designu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně je intermediální ateliér. Je exkluzivním pracovištěm, které se zabývá reflexí a prezentací lidského těla, tedy i vašeho těla ve výtvarném umění. Zaměřujeme se na jednotlivce, na dvojice, na společenství. Vnímáme formu těla, kostru, anatomii, tvarosloví. Tělo je pro nás estetickým objektem, je krásné, i když je postižené. Je normální, i když je queer. Je velmi obyčejné, ale vyjadřujeme skrze něj transcendentální myšlenky. V těle se realizuje náboženství i politika. Jednotlivé rysy těla, gender, rasa, věk jsou často determinanty rozdělující společnost. Tělo otevírá hranici mezi uměním a vědami, inspirujeme se humanitními studiemi, psychologií, gender studies, pedagogikou, mediálními, postkoloniálními a environmentálními studiemi. společenskými vědami. Roli tělového designéra ve společnosti chápeme jako roli naslouchajícího, analytika, navigátora, tvůrce, spolupracovníka a aktivisty. Tělový design se řadí do stejné kategorie uměleckých aktivit jako sociální umění, komunitní umění, public art, social sculpture, guerillový urbanismus, sociální aktivismus.
Alexandra Kopúnková, Darya Rasokhina, Jan Mikulica, Mia Juřeníková, Kristina Štrachová, Sára Hold, Kateřina Šillerová, Erika Bezarova, Josef Kovář, Josef Mach, Eva Gatialová, Denie Kony, Nela Bělíková, Natália Bobáková, Kristýna Coufalová, Petra Daneková, Natália Drevenáková, Lukáš Essender, Matej Grznár, Sabina Chrastilová, Lenka Klodová, Erika Kloudová, Karolína Kohoutková, Vendula Kolářová, Zuzana Krausová, Kateřina Molišová, Kača Olivová, Kristína Reisová, Barbora Smékalová, Izabela Švantnerová, Karolína Tomanová, Adéla Venturová, Michaela Werunská, Sara Wollasch, Marie Zandálková, Katarína Nagyová, Polina Masevnina, Zuzana Kleinerová, Tereza Sirůčková, Nela Richterová, Nina Mikušková, Markéta Polcarová, Michal Durda, Matyáš Dynka, Adéla Kočičková, Kamila Kouřilová, Adam Michálek, David Buriánek, Karolína Auzká, Erika Mrtvá
Body design encompasses a wide range of intermedia applied arts. The use of art is understood as its ability to be used for another purpose, beyond the bounds of institutionalized art. The most natural area of ​​activity is for body art design in public space and art projects with social themes. Body design belongs to the same category of artistic activities as social art, community art, public art, social sculpture, guerrilla urbanism, social activism. The body design takes the human body as the basis of its projects, which is the basic form of our being in the world. We can focus on the individual body, on the interaction between multiple bodies, on the coexistence of many human bodies ... and the spectrum of themes for artistic grasping spreads from formal, aesthetic, conceptual, social to ethical, religious and political. In teaching body design, we strive to follow the procedure from the body's own microcosm to the social body's macrocosm. The Body Design is characterized by a borderline between art and the humanities. For his work he draws inspiration from the fields of humanities, psychology, gender studies, media studies, postcolonial studies, environmental disciplines, special education. The ideal method is a hybrid mode of work that combines the freedom of artistic means with exact data and practices inspired by "soft" social sciences. Creation in line with Body Design is a combination of artistic, intuitive, conceptual and social sensitivity. The role of body designer and body designer in society is seen as the role of a listening, analyst, navigator, creator, collaborator and activist.
Tělový design je žena, muž, trans a queer. Kostra, orgány a organismus. Smysly: sluch, čich, hmat a sluch. Zrození, porod, mateřství, otcovství, mládí, stáří i smrt. Zdravé tělo, normální tělo, nemocné tělo, postižení. Čistota, hygiena i špína. Medicína, léčitelství, magie. Práce a relax. Péče a zneužití. Tělo nahé a oblečené. Móda jako ochrana, estetika i jako politické gesto. Tělo v soukromí, v domácnosti, v rodině, i tělo opuštěné. Tělo vystavené, na veřejnosti. Tělo na slavnosti i na demonstraci. Vzpomínky, jizvy, historie. Tělo ve fotografii, instalaci, soše, performanci, akci, malbě, konceptu, slově, audiu, ve veřejném prostoru a na sociálních sítích.

Celestýn Stohr

𝒶 𝒷𝑜𝓎 𝓌𝒾𝓉𝒽𝑜𝓊𝓉𝒽 𝓅𝓊𝓈𝓈𝓎 𝒾𝓈 𝓁𝒾𝓀𝑒 𝒶𝓃 𝒶𝓃𝑔𝑒𝓁 𝓌𝒾𝓉𝒽𝑜𝓊𝓉 𝓌𝒾𝓃𝑔𝓈

performance a audiovizuální forma v procesu vzniku. popisuje euforický prožitek trans* a queer bytostí skrze performance za doprovodu projekce básniček, hudby, andělskeho ochlupení, šatů vytvořených páráním tkaniny a chmýříčkových chlupatých nitek ztělesňujících fluidní svobodnou éterickou bytost. performance v euforických pohybech na pomezí tance a jemných, něžných interakcí - sbližování a osvobozující kolektivní autentický queer joy. Projekce básniček kde je symbolika anděla metaforou pro osvobození způsob jakým se vyrovnávám s tíhou heteronormativního transfobic okolí či s dysforií. Texty obsahují reference ze skladeb od Lady Gaga (Do you want to see the boy(girl) behind the aura) a Rihanny (Only boy(girl) in the world). Hraju si i s několika frázemi z niche meme internetového queer prostředí. můj remix skladby Everytime od Britney Spears referuje na prostor queer culture, která dokáže poskytnout péči a zázemí. Melancholická píseň připomíná každodenní společenský útlak, který prožíváme. Fráze 'everytime i try to fly i fall without my wings i feel so small' vnímám, jako metaforu pro pocity které trans* a queer osoby prožívají, když se snaží přizpůsobovat požadavkům všudy přítomné genderové binarity a heteronormativity. Křídla zde znázorňují diverzní části těla a genderové projevy, vymykající se normám, které se snaží skrývat, nebo se jich pod nátlakem zbavit. Jedná se, ale o nedílnou součást naší existence. 'I guess i need you baby' poukazuje na důležitost bezpečných queer spaces, ve kterém nacházíme útočiště a prostor pro vyjádření naší pravé energie a nacházení radosti v navazování vztahů (platonických, romantických, emočních). x, _ ⁠x,⁠•̀


UntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitledUntitled